به سایت ما خوش آمدید.
۰۲۱-۶۶۶۷۷۹۶۱,۰۲۴-۳۳۳۳۸۶۸۵

اتصالات پایپینگ چیست و چه کاربردی دارد

اتصالات پایپینگ چیست و چه کاربردی دارد

اتصالات پایپینگ چیست و چه کاربردی دارد

 

اتصالات پایپینگ

به قطعاتی که توسط آنها برای تغییر سایز ، تغییر مسیر ، انشعاب خطوط لوله استفاده می کنند و این خطوط را به تجهیزات دیگر متصل می کند اتصالات می گویند .اتصالات نوعی رابط بین لوله است که به کاهش ابعاد لوله ها و تقسیم بندی و تغییر دهندگی مسیر جریان کمک می کند .

انواع اتصالات و کاربرد آنها 


اتصالات مغز : یک قطعه فلز است که جهت اتصال به کار میرود و دو سر آن حالت پیچ است، اتصالات مغزی از دو مدل ساخته شده است که یکی روپیچ تو پیچ و دیگری ساده است 
اتصالات مغز در لوله کشی جهت اتصال دو قسمت با دنده ی داخلی کاربرد دارد .

اتصالات بوشن 
در این نوع اتصالات لوله ها توسط جوشکاری به هم متصل می شوند و از لوله های بدون درز و در جنس های مختلف فلزی و پلاستیک یا پی وی سی تولید می شوند .

بوشن در اتصالات قطعه استوانه ای شکل که به طور معمول از دو نوع فلزی ( گالوانیزه و برنجی ) و پلاستیکی ( پی.وی.سی ) در بازار مصرف یافت می شود. در واقع نوعی “حلقه واصل” بین دو لوله می باشد. همچنین این قطعه استوانه ای به دو شکل “پیچی یا دنده ای” و “جوشی” تولید می شود. انواع “پیچی” یا “دنده ای سفید” بوشن ها، تنها برای استفاده در لوله کشی آب سرد، گرم و برگشت مصرفی آن مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا استفاده از وصاله های دنده ای غیر گالوانیزه، باعث خورده گی و پوسیدگی لوله ها خواهد شد.

مهم ترین نکته که در قیمت بوشن تاثیر دارد انواع بوشن است و اینکه شما قصد دارید چه نوع قطعه ای را خریداری کنید. برای آشنایی با انواع بوشن به شکل مختصر مدل های مختلف آن را معرفی خواهیم کرد. قبل از اینکه به معرفی این اتصال دهنده بپردازیم باید بدانید که نوع، جنس، برند و کشور سازنده نیز در تعیین قیمت این قطعات تاثیر مستقیم دارد.

اتصالات سردند 
سردنده ، یکی از انواع اتصالات فلزی است که یک سر آن دارای رزوه بوده و اتصال آن دنده‌ای است و سر دیگر آن قابلیت جوش دادن را دارد و از پرکاربردترین نوع مهر و موم برای انواع مخازن و اتصالات به شمار می‌رود. یکی از کاریردهای آن متصل کردن خطوط لوله به یک شیر با هدف قطع یا وصل کردن برای مصرف‌کننده می‌باشد.

اتصال سه راهی اتصال 
یکی از مهم ترین مشکلات ساختمان سازی در گذشته های دور ، نحوه انتقال آب به قسمت های مختلف ساختمان بوده است.اما امروزه دیگر به برکت وجود لوله و اتصالات ، این یک مشکل برای صنعت ساختمان سازی و لوله کشی به حساب نمی آید.

با گذشت زمان انواع اتصالات لوله آب ساخته شد که موجب انتقال ساده آب به ساختمان میشوند.یکی از پرکاربرد ترین اتصالات لوله آب سه راهی ها هستند که در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی آن بپردازیم.

اتصالات زانویی و انواع آن 
زانو جوشی یکی از قطعات کلیدی در پایپینگ صنعتی است که به منظور تغییر جهت جریان سیالات و گازها مورد استفاده قرار می گیرد.تولید زانویی جوشی به منظور اتصال دو لوله با قطر مساوی یا متفاوت به منظور تغییر جهت جریان تحت زوایای 90 درجه،45 درجه،180 درجه و در موارد محدود تحت زوایای 60 درجه،120 درجه و 35 درجه صورت می پذیرد.این تغییر جهت سیال باعث کاهش فشار،شتاب و در مواقعی شکست در پایپینگ خطوط لوله می شود.

اتصالات فلنج 
این نوع اتصال در تعمییرات بسیار استفاده می شود و قابلیت انعطاف بالایی دارند و کاربرد آن در مواقعی است که دو لوله با قطر های مختلف را به هم وصل می کنند و انواع مختلفی دارند 
فلنج کور ، فلنج لبه دار ، فلنج روکار ، فلنج جوشی

فلنج های قطعات فولادی می باشند که برای برقراری اتصال به کار می روند و می توانند لوله را به اقلام پایپینگی دیگر از جمله لرزه گیر ، شیرآلات و ... متصل کنند.

روش های گوناگونی جهت اتصال لوله و اقلام آن به همدیگر و یا به تجهیزات وجود دارد، مانند جوشکاری و … که یکی از این موارد اتصالات فلنجی میباشد

اتصالات فولادی 
شامل اتصالات خشک و فلزی می شود .شامل اتصالات خشک و فلزی می شود که این نوع اتصال را از طریق پیچ کردن به هم می توان متصل کرد و باید دقت کرد که هنگام پیچ کردن به دو قطعه هیچ آسیبی وارد نشود 
از اتصالات فولادی در صنایع مختلف نفت و گاز ، نیروگاهی ، ساختمانی ، آب و برق ، پتروشیمی ، خودرو و .... استفاده می شود .