به سایت ما خوش آمدید.
۰۲۱-۶۶۶۷۷۹۶۱,۰۲۴-۳۳۳۳۸۶۸۵
خبرنامه

خبرنامه

--------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1403

* روند نزولی بازار ارز ادامه دارد/ افزایش نرخ ارز در بحران‌های سیاسی، ناپایدار و موقتی است

عضو اتاق بازرگانی ایران با پیش بینی شرایط بازار با توجه به اتفاقات احتمالی در منطقه گفت: تاکنون که با مداخله و نظارت سیاستگذار، قیمت ارز کنترل شده و چه بسا با ادامه یافتن آرامش کنونی می‌توان به کاهش قیمت دلار و رسیدن به کانال‌های پائین‌تر هم امیدوار بود.


 پس جنجال‌های امیر شهریاری، در خصوص تنش‌های سیاسی اخیر در منطقه و تاثیر آن بر بازار ارز  به ایسنا گفت: در حالی که بسیاری از کارشناسان داخلی و بین‌المللی بر این باور بودند که تنش‌های اخیر در منطقه می‌تواند تاثیر بسیار منفی و افزایشی بر بازار ارز داشته باشد، این چنین نشد و نمایش مقتدرانه نظامی ایران در «وعده صادق» تاثیر آنچنانی بر افزایش نرخ ارز نداشت. ضمن اینکه بر خلاف فضاسازی‌ها و پیش‌بینی‌ برخی از کارشناسان شاهد روند نزولی قیمت‌ها نیز بودیم.وی ادامه داد: قبل از عملیات مقتدرانه نظامی «وعده صادق» نیز پیش بینی افزایش قیمت در بازار وجود داشت، اما فرایند کنترل و مدیریت بازار ارز به نحوی از سوی بانک مرکزی صورت گرفت که افزایش قیمت به صورت مقطعی و زودگذر خود را در بازار نشان داد و بلافاصله فروکش کرد.این فعال اقتصادی، مدیریت مطلوب بازار ارز را نتیجه مداخله و نظارت دقیق بازارساز دانست و گفت: بر خلاف اینکه بسیاری از منتقدان بر این باور بودند که اقدام اخیر ایران که در دفاع از حرمت و حریم کشور صورت گرفت، می‌تواند باعث افزایش افسارگسیخته قیمت دلار شود، اما قیمت‌ها به خوبی کنترل شد و ما شاهد افزایش بیش از حد قیمت‌ها نبودیم. چه بسا در روزهای اخیر هم شاهد سیر نزولی قیمت ارز بازار هستیم که امیدوارم این روند ادامه یابد.
منبع: ایسنا

--------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1403

* در پی تنش‌های تهران و تل آویو؛ پیش به سوی نفت ۱۰۰ دلاری/ مسکو برنده نفت ۱۰۰ دلاری

غرب بخشی از کمک‌های خود را از اوکراین به اسرائیل تغییر می‌دهد و این امر به روسیه اجازه می‌دهد در صورت افزایش قیمت نفت از ۱۰۰ دلار، برای لغو تحریم‌های نفتی وارد مذاکره شود.


پس از تنش‌های اخیر ایران و رژیم صهیونیستی برخی از کارشناسان دوباره نفت ۱۰۰ دلاری را مطرح می‌کنند.  به گزارش اویل پرایس، تحلیلگران عقیده دارند اگر جریان نفت از تنگه هرمز که حدود ۲۱ میلیون بشکه در روز نفت را از صادرکنندگان بزرگ خاورمیانه به بازارهای جهانی می‌رساند، مختل شود، قیمت نفت می‌تواند به ۱۰۰ دلار یا حتی ۱۳۰ دلار در هر بشکه برسد. صادرات نفت از تنگه هرمز یک پنجم مصرف روزانه دنیا را تشکیل می‌دهد. از طرف دیگر، تحلیلگران و تاجران می‌دانند ائتلاف اوپک پلاس که از تعادل بازار نفت حمایت می‌کند ظرفیت تولید مازادی حدود ۵ میلیون بشکه در روز دارد که می‌تواند در صورت مختل شدن عرضه نفت و احتمال ۱۰۰ دلاری شدن نفت، به تدریج آن را وارد بازار کند.
قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال روز چهارشنبه هفته گذشته برای تحویل در ماه ژوئن با ۵۱ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش به ۸۹ دلار و ۵۱ سنت به ازای هر بشکه رسید.
منبع : انرژی پرس

-----------------------------------------------------------------------

* باشگاه استقلال ۲ هزار میلیارد تومان برای هلدینگ خلیج فارس آب خورد

واگذاری دستوری باشگاه استقلال به هلدینگ خلیج فارس، به نقطه پایانی رسیده است.


 پس جنجال‌های فراوان و انتقادهای بسیار به این واگذاری دستوری و البته نمایشی، باشگاه استقلال به بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران رسید.
هلدینگ خلیج فارس برای این واگذاری  باید ۲ هزار میلیارد تومان به دولت بپردازد.
نکته قابل توجه اینجاست که هلدینگ خلیج فارس طرح‌های توسعه‌ای بسیاری در صنعت پتروشیمی دارد که نیازمند اختصاص اعتبارهای چند صد میلیون دلاری است.همچنین هلدینگ خلیج فارس به‌تازگی طرحی برای ورود به بخش بالادستی صنعت و توسعه میادین گازی ارائه کرده است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند این واگذاری دستوری که هزینه ۲ هزار میلیارد تومانی روی دست هلدینگ خلیج فارس گذاشته است، آینده این هلدینگ به‌ویژه طرح‌های آن را با چالش مواجه می‌کند. شنیده‌ها حاکی از آن است پتروشیمی خلیج فارس ۵ درصد، پتروشیمی بندر امام ۲۰ درصد، پتروشیمی بوعلی ۲۰ درصد، فجر انرژی ۲۰ درصد، پتروشیمی پارس، مبین انرژی و پتروشیمی نوری ۲۰ درصد؛ در مجموع ۸۵ درصد سهام باشگاه استقلال را توافق کرده‌اند.
منبع: انرژی پرس


-----------------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: چهار شنبه 29 فروردین 1403

* دولت در سال منتهی به انتخابات ریسک افزایش قیمت بنزین را نمی‌کند/ مجلس اختیار افزایش قیمت بنزین را به دولت داده است

احمد علیرضا بیگی معتقد است که دولت می‌خواهد قیمت بنزین را افزایش دهد اما به‌دلیل نداشتن سرمایه اجتماعی لازم و نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری این ریسک را نمی‌کند.


احمد علیرضابیگی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۱۴۰۳ لحاظ نشده است، آیا دولت این اختیار قانونی را دارد که بدون نظر مجلس قیمت بنزین را در سال جدید افزایش دهد؟ چرا که برخی تحرکات اخیر دولت شائبه افزایش قیمت بنزین را به وجود اورده است، به «انرژی پرس» گفت: مجلس در قانون بودجه این اختیار را به دولت داده است که متناسب با افزایش قیمت‌ها و هزینه‌ها شخصا بتواند نسبت به افزایش قیمت حامل‌های انرژی و به ویژه بنزین اقدام کند.
علیرضا بیگی تصریح کرد: دولت تمایل دارد قیمت بنزین را افزایش دهد، اما عملا این امکان را ندارد. چرا که نوع مواجهه دولت با هزینه‌های زندگی مردم و درآمدهای جامعه سخت بوده است. حتی زیر بار افزایش حقوق مشمولان سازمان تامین اجتماعی هم نرفته است تا به این بهانه مثلا جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد.
منبع: انرژی پرس


------------------------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: سه شنبه 28 فروردین 1403

* تداوم نوسانات بورس/ پالایشگاه‌های لاوان و تهران بیشترین افت قیمت گروه نفتی را رقم زدند

با سرخ‌پوش شدن بخش عمده نمادها در بازار امروز، شاخص‌های بورس امروز بار دیگر به روند نزولی بازگشتند.


 معاملات بازار سهام در چهارمین روز هفته نیز در دامنه نوسان مثبت و منفی یک درصد انجام شد اما بر خلاف روز گذشته، بورس امروز با افت شاخص‌ها به پایان رسید. همچنین شاخص صنایع پتروپالایشی نیز در معاملات امروز نزولی شد.
نماگر اصلی بازار سهام با افت پنج هزار واحدی معادل ۰.۲۳ درصد، در پایان معاملات روز جاری در سطح دو میلیون و ۲۰۱ هزار واحدی ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز ۰.۳۹ درصد از ارتفاع خود را از دست داد.همچنین ارزش معاملات خرد پس از جابجایی ۷.۳ میلیارد برگه سهم و حق تقدم، در سطح دو هزار و ۷۳۴ میلیارد تومانی قرار گرفت. حقیقی‌های بازار نیز خالص خروج پول ۵۷۴ میلیارد تومانی را رقم زدند.
متن کامل خبر

------------------------------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: سه شنبه 28 فروردین 1403

* اقتصاد چین در چهارمین ماه سال میلادی 2024 با 5.3٪ رشد کرد .

تولید ناخالص داخلی با نرخ 5.3 درصدی بالاتر از پیش‌بینی ها در چهارمین ماه سال رشد کرد.


چین در چهارماه نخست سال رشد اقتصادی سریع‌تر از انتظار را گزارش داد - همراه با برخی اعدادی که نشان می‌دهد قیمت کالاها قرار است در باقی سال بالاتر روند. تولید ناخالص داخلی در این دوره 5.3٪ افزایش یافت، کمی از دوره قبل شتاب گرفت و پیش‌بینی‌ها را پشت سر گذاشت.
 اما بیشتر این افزایش در دو ماه ابتدای سال اتفاق افتاد. در مارس، رشد فروش خرده‌فروشی کاهش یافت و تولید صنعتی نیز کمتر از پیش‌بینی‌ها بود، که نشان‌دهنده چالش‌هایی در آینده است.

--------------------------------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: دوشنبه 27 فروردین 1403

* احیای خط لوله کرکوک-جیهان؛ طرح نفتی آنکارا-بغداد برای دور زدن اربیل

کارشناسان باور دارند که با تحلیل قدرت اقتصادی اقلیم، وضعیت خودمختاری آن نیز در آینده نزدیک تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در واقع، احیای خط لوله کرکوک-جیهان منافع راهبردی اقتصادی و سیاسی مهمی برای آنکارا و بغداد دارد.


 وزارت نفت عراق روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد خط لوله کرکوک به بندر جیهان ترکیه را راه‌اندازی کند. این خط جایگزین خط اقلیم کردستان به جیهان خواهد شد که بیش از یک سال است که متوقف شده و احتمالا این اقدام، خشم مقامات کُرد و شرکت‌های عامل در اقلیم کردستان را به همراه داشته باشد.
باسم محمد، معاون وزیر نفت عراق گفت که بغداد در راستای اصلاح خط لوله‌ای اقدام خواهد کرد که می‌تواند روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت را به ترکیه صادر کند. محمد با اشاره به تکمیل تعمیرات، ایستگاه پمپاژ اصلی و امکانات ذخیره سازی، گفت که احتمالا این خط از اواخر ماه جاری بهره برداری شود. از طرفی دیگر ۳ منبع در شرکت نفت شمال گفتند که پمپاژ آزمایشی نفت خام برای اطمینان از خط لوله در اراضی عراق از اوایل هفته آغاز شده است. بازگشایی خط لوله کرکوک-جیهان که به مدت یک دهه بسته بود، مسیر رقابتی برای صادرات اقلیم کردستان را ایجاد می‌کند. لازم به یادآوری است که مذاکرات بین بغداد و اقلیم کردستان در یکسال اخیر متوقف شده است.
متن کامل خبر

-----------------------------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: دوشنبه 27 فروردین 1403

*   LMEورود تولیدات فلزی جدید روسیه را ممنوع اعلام می‌کند.

ایالات متحده و انگلیس اخیراً تحریم‌های جدیدی علیه فلزات روسیه اعلام کردند.بورس فلزات لندن  (LME) پس از تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و انگلیس، تحویل فلزات جدید روسی را ممنوع اعلام کرد اما راه را برای ورود از موجودی‌های قدیمی به بازار را باز گذاشت تا خطر اختلافات قیمتی کاهش یابد.
هیچ فلز روسی تولید شده از 13 آوریل به بعد برای تحویل به بورس فلزات لندن واجد شرایط نخواهد بود، که نقش مرکزی در دنیای فلزات جهانی را ایفا می‌کند و به عنوان محلی برای قیمت‌گذاری معیاری برای همه فلزات اعم از آلومینیوم تا روی می‌باشد. فلزات روسی تولید شده قبل از روز شنبه 13 آوریل سال 2024 هنوز قابل قبول است، تا زمانی که طرف‌های تحویل دهنده بتوانند به رضایت بورس فلزات لندن اثبات کنند که فلز مورد نظر تحت تحریم‌ها قرار ندارد.

---------------------------------------------------------------------------------------
تاریخ انتشار: شنبه 25 فروردین 1403
 * با چالش بنزین مواجهیم/ پالایشگاه سازی صندوق توسعه ملی 
عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه ورود صندوق توسعه ملی به صنعت نفت موازی‌کاری با نفت نیست، گفت: معتقدم صندوق توسعه ملی می‌تواند به اقداماتی مثل پالایشگاه سازی نیز کمک کند.


هفته گذشته خبر تصویب ورود صندوق توسعه ملی به صنعت نفت منتشر شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که باز شدن پای صندوق ملی به نفت، اشتباه بزرگی برای این صنعت است و به ضرر کشور تمام می‌شود. رمضان‌علی سنگدوینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم، در گفت‌وگو با «انرژی پرس» ورود صندوق توسعه ملی به نفت را نه تنها موازی کاری با شرکت نفت ندانست، بلکه آن را امری مثبت قلمداد کرد و گفت: نمی توانید منابع صنعت نفت را پراکنده کنید و به وزارت خانه ها و دستگاه های دیگر واگذار کنید بعد بگویید نیاز خود را از آنجا برداشت کنید. برای توسعه صنعت نفت باید متمرکز عمل کنیم و این امر نیازمند سرمایه است.
 
منبع: انرژی پرس

 
تاریخ انتشار: شنبه 25 فروردین 1403
 

* نیروی دریایی سپاه یک کشتی مرتبط با رژیم صهیونیستی را توقیف کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک کشتی باری مرتبط با رژیم صهیونیستی را توقیف کرد.


 به گزارش ایسنا،‌  نیروی دریایی سپاه ظهر امروز یک کشتی باری مرتبط با رژیم صهیونیستی را در منطقه خلیج فارس "شمال شرقی فجیره، نزدیک به تنگه هرمز  را توقیف کرد.
برخی منابع خبری مدعی شدند این کشتی باری که  «ام‌اس‌سی‌آریز (MSC Aries) نام دارد  با پرچم پرتغال فعالیت می‌کند و مرتبط با شرکت
«زودیاک مریتایم» مستقر در لندن است که مالک آن یک میلیاردر اسرائیلی به نام «ایال اُفر» است.
 
منبع: ایسنا


---------------------------------------------------------------------------------------
برگزاری نمایشگاه نفت و گاز آتیراو در قزاقستان
| تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 فروردین 1403نمایشگاه نفت و گاز آتیراو 3 تا 5 آوریل در قزاقستان، آتیراو برگزار می گردد.
محل برگزاری: آتیراو، مرکز نمایشگاه، خیابان ابوالخیر خان،
7994 شرکت از اتریش، آذربایجان، آلمان، قزاقستان، چین، روسیه و ترکیه حضور خود را در این نمایشگاه تایید کردند.
این نمایشگاه بخش هایی مانند اکتشاف و تولید نفت و گاز را به نمایش می گذارد.
تجهیزات نفت و گاز؛ خدمات ژئوفیزیک؛ اتوماسیون و ابزار دقیق؛ انرژی و تجهیزات الکتریکی؛ تجهیزات حفاظتی شخصی و صنعتی و موارد دیگر. 
این نمایشگاه شامل سمینارها، میزگردهای شرکت های پیشرو در صنعت نفت و گاز، متخصصان متخصص و نمایندگان انجمن های بزرگ صنعت خواهد بود.

-------------------------------------------------------------------------------
کشف نفت شیل در ۱۰ نقطه ایران
| تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 فروردین 1403


مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت:
????۱۰ نقطه کشور شناسایی و قطعی شده که منابع نفتی شیل‌ در آنجا داریم و با مدل بومی که طراحی کرده‌ایم، امکان برداشت از این منابع نفتی میسر خواهد شد.
????برداشت شیل‌های نفتی در امریکا حدودا بشکه‌ای ۴۰ دلار هزینه دارد، اما با روشی که ما در نظر داریم، تولید نفت شیل در لرستان، حدود ۲۵ دلار در هر بشکه هزینه در برخواهد داشت.
????در سال ۱۴۰۲ بیش از ۲.۵ میلیارد بشکه معادل نفت به ذخایر نفت خام و گاز طبیعی ایران با اکتشافات جدید اضافه شده است.

منبع: تسنیم

---------------------------------------------------------------------
وضعیت نابسامان کارخانجات تولیدکننده لوله استیل در جهان
| تاریخ انتشار : یکشنبه 5 فروردین 1403تاتا استیل هلند، یکی از شرکت‌های تابعه فولادساز هندی " تاتا استیل" اعلام کرده است :
که قصد دارد واحد لوله‌های خود را برای بهبود سودآوری خود در مواجهه با ضعف و رقابت مداوم در بازار لوله‌های دقیق سازماندهی مجدد کند.  
برای کاهش مازاد ظرفیت تولید لوله های دقیق، سه خط جوش و دو دستگاه اره از کار خارج می شود.  
درخواست مشاوره برای تغییر ساختار در نظر گرفته شده به شورای کار ارائه شده و اتحادیه های صنفی مطلع شده اند.
انتظار می‌رود که تجدید ساختار منجر به از دست رفتن حدود 120 شغل شود. 
متأسفانه، ما باید راه خود را با همکاران در مکان‌های مختلف جدا کنیم. 
جیکوب گرکما، مدیر عامل واحد لوله، گفت: ما تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن اخراج اجباری انجام خواهیم داد و به کارکنان خود در یافتن شغل جایگزین، چه در داخل یا خارج از شرکت، کمک خواهیم کرد.


---------------------------------------------------------------------
بروزرسانی قیمت ارزها:
| تاریخ انتشار : یکشنبه 20 اسفند 1402ارز
قیمت (ریال)
دلار     
592,500
یورو      648,000

منبع: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز
---------------------------------------------------------------------------
اوضاع بازار آهن در تب و تاب عید |
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 اسفند 1402

بازار فولاد در دو ماه گذشته با افزایش نرخ ارز و تقاضا رونق نسبی را تجربه کرد، اما با نزدیک شدن به پایان سال و تعطیلات نوروزی، تقاضا در این بازار به طور چشمگیری کاهش یافته است...


پایان هفته گذشته و آغاز هفته جاری با کاهش و افت چشمگیر تقاضا در بازار آهن داخلی همراه بود و بیشترین فعالیتی و تحرکی که دربازار مشاهده می‌شود مربوط به ارسال و  تحویل بارهای فروخته شده است.

قیمت دلار هم اصلاح چندانی نداشته و همچنان در کانال 60 هزار تومانی در نوسان است؛ روز گذشته نیز قیمت دلار بازار آزاد در پایان روز حدود 60 هزار و 300 تومان معامله شد.

قیمت روز آهن در برخی کارخانه‌هایی که اعلام قیمت داشتند روند افزایشی داشت اما شمار زیادی از کارخانه‌ها هم قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند. کف قیمت میلگرد آجدار روز شنبه در محدوده 26.500 تا 26.700 تومان برآورد شد.
قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان روند ازایشی داشت و قیمت میلگرد 16 این برند 28.200 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد میانه هم27.300 تومان و قیمت میلگرد نیشابور امروز هم 27210 تومان اعلام شد.